Rezultate înregistrate la BAC, sesiunea iunie-iulie 2021

În sesiunea iunie-iulie a examenului național de bacalaureat, la Centrul de Examen 913, organizat la Liceul Teoretic „Aurel Vlaicu” Orăștie au fost înscriși 208 candidați, proveniți de la Liceul Teoretic „Aurel Vlaicu”, Liceul Tehnologic „Nicolaus Olahus” și Liceul Tehnologic Agricol „Alexandru Borza” Geoagiu. De la Liceul Teoretic „Aurel Vlaicu” au fost înscriși 116 candidați din promoția curentă și 13 din promoția anterioară. Înainte de contestații, rata de promovabilitate a fost de 82,75% pentru promoția curentă și de 74,41%, luând în calcul și candidații din promoția anterioară, promovând examenul un număr de 96 de candidați. După afișarea rezultatelor, 38 de candidați au depus contestații, fiind nemulțumiți de notele obținute. În urma soluționării contestațiilor, au mai promovat 3 candidați (unul din promoția curentă și doi din promoția anterioară), rata de promovabilitate la nivelul Liceului Teoretic „Aurel Vlaicu” crescând la 76,74%, promovabilitatea pentru promoția curentă fiind de 83,62%. Cea mai mare medie a fost de 9,76 fiind obținută de Robotin George Cătălin (foto), de la Liceul Teoretic „Aurel Vlaicu” Orăștie. Rata de promovabilitate înregistrată la nivelul Liceului „Vlaicu” este mai mare decât cea înregistrată la nivel de județ, care a fost, după contestații, de 66,53%. Felicitări elevilor și profesorilor pentru rezultatele obținute și mult succes celor care, în zilele următoare, vor susține examene de admitere în învățământul superior.

Conducerea Liceului Teoretic „Aurel Vlaicu”