Liceul Teoretic „Aurel Vlaicu”, „Școală Ambasador a Parlamentului European”

Începând de la mijlocul lunii iunie, Liceul Teoretic „Aurel Vlaicu” Orăștie a devenit „Școală Ambasador a Parlamentului European”. Acest lucru a fost posibil, prin selectarea prestigioasei instituții de învățământ din „orașul Paliei”, alături de alte 9 instituții de învățământ din România, pentru a participa la cea de a V-a ediție a programului „Școli ambasador ale Parlamentului European”. Selecția a fost făcută de către Biroul de Legătură al Parlamentului European, în parteneriat cu Ministerul Educației. Programul s-a încheiat în 17 iunie 2021, prin decernarea titlului de „Școală Ambasador a Parlamentului European” școlilor câștigătoare. La întâlnirea organizată online cu acel prilej au participat prof. Dionisie Bulz – directorul instituției, prof. Bianca Turdean și prof. Oproiu Delia, în calitate de ambasadori seniori, dar și elevii Daria Nicola (clasa a X-a A) și Florin Brădean (clasa a X-a D), în calitate de ambasadori juniori. Programul „Școli-ambasador ale Parlamentului European” (EPAS) își propune să îi familiarizeze pe elevii de liceu și pe cei din școlile profesionale, provenind din medii educaționale, sociale și geografice diferite, în legătură cu democrația parlamentară europeană, cu rolul Parlamentului European și cu valorile europene. Programul le oferă elevilor ocazia de a-și înțelege drepturile în calitate de cetățeni ai UE și de a învăța despre modul în care pot participa activ la viața democratică a Uniunii Europene. Felicitări tuturor celor implicați !